Ako na sankcie ? Poučíme sa konečne z minulosti ?

Prečo sankcie voči Rusku nefungujú: Poučenie z Kuby a Severnej Kórey

Ekonomické sankcie voči Rusku začali už v roku 2014 po anexii Krymu, kedy sa Západ rozhodol zasiahnuť voči agresívnym krokom Kremlu. Cieľom sankcií bolo izolovať Rusko od svetových finančných trhov a zasiahnuť jeho ekonomiku, aby sa Putinov režim vzdal svojich vojenských ambícií. Po invázii na Ukrajinu 24. februára 2022 sa sankcie ešte sprísnili a pridali sa nové obmedzenia na export technológií, energie a ďalších kľúčových odvetví. Mnohí verili, že takýto tlak prinúti Putina zmeniť kurz, avšak po viac ako roku a pol je jasné, že to nie je také jednoduché.

Sankcie na Kubu: Dlhá história, obmedzené výsledky

Kuba je výnimočným príkladom toho, ako sankcie môžu mať opačný efekt. Po prevzatí moci Fidelem Castrom v roku 1959 uvalili Spojené štáty na Kubu ekonomické sankcie, ktorých cieľom bolo zničiť komunistický režim. Tieto sankcie sa premietli do značných obmedzení obchodu, investícií a prístupu k technológiám. Následkom toho sa ostrov ocitol v izolácii, pričom hospodárske ťažkosti vrcholili v 90. rokoch po rozpade Sovietského zväzu.

Dopady sankcií na Kubu boli devastujúce. Ekonomika sa ocitla v kríze, obyvatelia čelili nedostatku základných potravín, liekov a palív. Vláda vytvorila naratív o „imperialistickej agresii,“ ktorý pomohol udržať režim pri moci. Obyvatelia boli vedení k tomu, aby vnímali ťažkosti ako dôkaz svojej odvahy a odolnosti voči vonkajším hrozbám. Namiesto toho, aby sankcie zvrhli Castrovu vládu, stali sa súčasťou jej prežitia.

KĽDR: Príklad absolútnej izolácie a hľadania zdrojov za každú cenu

Severná Kórea predstavuje ešte extrémnejší prípad hospodárskej izolácie. Krajina už celé desaťročia čelí tvrdým medzinárodným sankciám, ktoré obmedzujú prístup k základným potrebám a technológiam. Hospodárstvo KĽDR je takmer úplne odrezané od sveta, čo viedlo k hlbokému nedostatku potravín a liekov. Napriek týmto ťažkostiam sa režim Kimovcov stále drží moci.

Ako je možné, že krajina prežíva aj napriek masívnej izolácii? KĽDR sa angažuje v rôznych nelegálnych aktivitách, aby si zabezpečila financie. Jedným z hlavných zdrojov príjmov sú kybernetické útoky. Severokórejské hackerské skupiny sú zodpovedné za množstvo významných útokov na banky a kryptoburzy, kde kradnú peniaze a získavajú prostriedky na financovanie režimu. Okrem toho sa KĽDR zapája do vydierania a predaja drog, ako aj do falšovania peňazí.

Paradoxne, sankcie, ktoré mali KĽDR izolovať a prinútiť ju zmeniť kurz, ju viedli k tomu, aby sa stala jednou z najaktívnejších krajín v kybernetickom priestore. Režim využíva sankcie ako súčasť propagandy, aby zjednotil obyvateľstvo proti „západným nepriateľom“ a ospravedlnil svoje vojenské ambície.

Záver: História sa opakuje

Ak sa zamyslíme nad Kubo a KĽDR, je jasné, že sankcie voči Rusku môžu mať podobný efekt. Namiesto toho, aby zasiahli režim a viedli k jeho pádu, môžu posilniť jeho moc a kontrolu nad obyvateľstvom. Sankcie sú síce dôležitým nástrojom medzinárodného spoločenstva, no samy osebe nemôžu vyriešiť problém agresívnych režimov. Bez širšej stratégie, ktorá zahŕňa diplomatické riešenia a podporu opozičných síl, riskujeme, že sankcie sa minú účinkom a vytvoria podmienky, v ktorých sa režimy ešte viac upevnia.

Na záver je vhodné zamerať sa na hľadanie účinnejších opatrení ako sankcie, ktoré by skutočne zasiahli do fungovania týchto režimov a pomohli prežiť obyvateľstvu, ktoré trpí následkami politických rozhodnutí. Je dôležité zamyslieť sa nad tým, ako možno podporiť demokratické procesy a posilniť občiansku spoločnosť v týchto krajinách, aby sme dosiahli dlhodobé zmeny, ktoré by skutočne viedli k lepšiemu životu pre ľudí a stabilite v regiónoch.

Náklady sankcií na Slovensko

Sankcie voči Rusku majú významný dopad na slovenskú ekonomiku. Podľa niektorých odhadov sú náklady pre Slovensko spojené so sankciami voči Rusku a energetickou krízou spôsobenou vojnou na Ukrajine odhadované na miliardy eur. Napríklad, náklady na energetické dodávky a infláciu v dôsledku obmedzení obchodovania a dodávateľských reťazcov sa odhadujú na približne 3-4 miliardy eur ročne. Je dôležité, aby sa Slovensko aj ďalšie krajiny EÚ zamysleli nad tým, ako minimalizovať dopady týchto sankcií na svojich občanov a ekonomiku a hľadali alternatívne cesty, ako sa postaviť proti agresívnym režimom. Podotýkam že je to moja malá skromná úvaha , nie som podporovateľ žiadneho neslobodného režimu typu Rusko .

Zatiaľ je lepšie mať neučinne sankcie ako ozbrojený konflikt.

Slovenský Thatcherizmus

25.10.2024

Súčasná slovenská politika čelí výzvam, ktoré v mnohom odrážajú otázky, s ktorými sa musela vyrovnávať Británia za čias Thatcherovej. Na Slovensku dnes rezonujú diskusie o efektivite verejných služieb, rozsahu štátnych zásahov do ekonomiky, a potrebe riešiť ekologické výzvy. Aj keď niektoré aspekty pripomínajú Thatcherizmus, existujú rozdiely a nové faktory, [...]

Prečo slovenská opozícia nepoužíva heslo „Ficova drahota“

22.10.2024

Keď sa pozrieme na politickú scénu v Českej republike, výraz „Fialova drahota“ sa stal neodmysliteľnou súčasťou tamojšej opozície. Toto heslo symbolizovalo kritiku vlády Petra Fialu za rastúce ceny, infláciu a zvyšujúce sa životné náklady. Ľahko zapamätateľné, úderné, a predovšetkým jasne poukazujúce na konkrétny problém, ktorý zasiahol peňaženky bežných [...]

benjamin netanjahu

Izraelská prokuratúra nariadila vyšetrovať Saru Netanjahuovú. Údajne pracovala na diskreditácii oponentov

26.12.2024 22:36

Netanjahu je obžalovaný z korupcie, podvodu a zneužitia dôvery. Ide o tri rôzne kauzy.

Fiala

Cesta na východ alebo lepší život? Fiala Čechov varoval pred autoritárstvom

26.12.2024 21:21

Cieľom "predavačov strachu" je podľa premiéra vyvolať v ľuďoch pochybnosti, aby neverili sebe a ani druhým.

Lichačov

Náhrada za Dánov. Ruský Rosatom spustil nový závod na výrobu lopatiek do turbín

26.12.2024 21:05

Vestas zatvoril svoj závod v meste Uljanovsk v roku 2022, teda v prvom roku vojny na Ukrajine.

jemen

Izrael ostreľoval letisko v Saná v čase, keď sa tam nachádzal aj šéf WHO

26.12.2024 19:34

Na letisku boli údajne zabití dvaja ľudia. Poškodená bola riadiaca veža, odletová hala a aj pristávacia dráha.

Matej

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 3028x
Priemerná čítanosť článkov: 1009x

Autor blogu

Kategórie

Archív